2010. április 1-jétől változnak az alkalmi munkavállalás szabályai

Tájékoztató az alkalmi munkavállalással kapcsolatos jogszabályváltozásokról, és az egyszerűsített foglalkoztatás alapvető szabályairól

Az alkalmi munkavállalói könyvek 2010. március 31-ig használhatók, az eddigi szabályok szerint. Az alkalmi munkavállalói könyvek új alkalmi foglalkoztatás létesítésére és a közterhek lerovására 2010. április elsejét követően nem alkalmazhatók. Az alkalmi munkavállalói könyveket 2010. július 31-éig kell leadni a munkaügyi központok területileg illetékes kirendeltségein.

2010. április 1-jétől egyszerűsített munkaszerződést kell kötni, illetve elektronikusan kell bejelenteni a foglalkoztatást a munkáltatónak az APEH felé, a munkavégzés megkezdését megelőzően.

Egyszerűsített foglalkoztatás céljára létesített munkaviszonyra az Mt., valamint a kötelező legkisebb munkabérről és a garantált bérminimumról szóló jogszabály rendelkezéseit alkalmazni kell.

Ha a foglalkoztatás egybefüggő időtartama az 5 munkanapot nem éri el, az írásban megkötött munkaszerződés helyett elegendő a szóbeli megállapodás és az elektronikus bejelentés, illetve a törvény mellékletében szereplő jelenléti ív vezetése. A magánszemély munkáltató háztartásában végzett munka esetén jelenléti ívet sem kell kitölteni.

A fenti szabályok szerinti egyszerűsített foglalkoztatást az alábbi esetekben lehet alkalmazni:

a.)    alkalmi jellegű munka esetén, legfeljebb 5 egymást követő naptári napig, egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb 15 naptári napig, és egy naptári éven belül legfeljebb 90 naptári napig tart azonos felek között.

b.)    idényjellegű munka esetén, kizárólag a mezőgazdasági (növénytermesztés, erdőgazdálkodás, állattenyésztés, halászat) és idegenforgalmi ágazatban. A növénytermesztési és idegenforgalmi idénymunka esetén a munkaszerződés az idény hosszára köthető. A mezőgazdasági idénymunka – kivéve a növénytermesztési idénymunkát – nem haladhatja meg a 31 napot.

c.)    természetes személy háztartásában végzett munka esetén, függetlenül attól, hogy a munkaszerződést határozott vagy határozatlan időre kötik. (takarító, házvezetőnő, babysitter).

d.)    kiemelkedően közhasznú szervezetek által létesített munkaviszony (határozott vagy határozatlan idejű) esetében.

A törvényben meghatározott kivételekkel az általános adó- és társadalombiztosítási szabályok szerinti adók és járulékok kapcsolódnak az egyszerűsített munkaszerződéssel történő foglalkoztatáshoz.

Kedvezményes közterhet kell fizetni a természetes személy munkáltató háztartásában végzett munka esetén, ha a munkaszerződést legfeljebb 31 napra kötötték, és a tárgyhónapban ledolgozott napok száma a 10 munkanapot nem haladja meg, valamint az idénymunka esetén.

A kedvezményes közteher egységesen 30 %, amelyet a nettó (a munkavállalónak ténylegesen kifizetett) munkabér alapján kell meghatározni.

A bejelentési kötelezettséget interneten kell teljesíteni az illetékes elsőfokú állami adóhatóság felé. A háztartási és a növénytermesztési idénymunkát telefonon is be lehet jelenteni a Kormányzati Ügyféltájékoztató Központhoz. 2010. július 1-jétől a bejelentés SMS-ben is teljesíthető.

Teljes cikk megtekintése itt >> kattintson ide <<