Tájékoztató
rta: mezo - Dtum: 2021.07.30. 08:00

TELEPÜLÉSÜNK VÍZKÉSZLETÉNEK MEGÓVÁSA ÉS A BÉKÉS EGYMÁS MELLETT ÉLÉS ÉRDEKÉBEN EZ ÚTON IS TÁJÉKOZTATJUK A LAKOSSÁGOT ÉS A GAZDÁKAT A TRÁGYATÁROLÁS, VALAMINT KIHELYEZÉS SZABÁLYAIRÓL.

 

Teljes hr
TELEPÜLÉSÜNK VÍZKÉSZLETÉNEK MEGÓVÁSA ÉS A BÉKÉS EGYMÁS MELLETT ÉLÉS ÉRDEKÉBEN EZ ÚTON IS TÁJÉKOZTATJUK A LAKOSSÁGOT ÉS A GAZDÁKAT A TRÁGYATÁROLÁS, VALAMINT KIHELYEZÉS SZABÁLYAIRÓL.
 
Állattartó telepen képződött trágyát az 59/2008. FVM rendelet 5. sz. mellékletében meghatározott paraméterek szerinti trágyatárolóban kell gyűjteni. 

Hígtrágyát, trágyalét kizárólag műszaki védelemmel ellátott, szivárgásmentes, korróziónak ellenálló anyagú, legalább 20 év élettartamú trágyatároló tartályban vagy medencében kell gyűjteni. Kapacitásának legalább 6 havi trágya befogadására alkalmasnak kell lennie – bizonyos esetekben a kapacitás kisebb is lehet. 

Istállótrágyát szivárgásmentes, szigetelt alapú, a trágyalé összegyűjtésére is alkalmas gyűjtőcsatornákkal és aknával ellátott trágyatárolóban kell tárolni. A trágyalé a hígtrágyával azonos módon használható fel, vagy az istállótrágyára visszaöntözhető. 
Vízbázisvédelmi területen trágyatároló nem létesíthető. 

Elszivárgás elleni védelem nélküli ideiglenes trágyakazal nem létesíthető október 31. és február 15. között, fagyott, vízzel telített, összefüggő hótakaróval borított talajon. Ideiglenes trágyakazal mezőgazdasági táblán a fenti korlátozások figyelembe vételével csak akkor létesíthető és maximum 2 hónapig tárolható, ha felszíni víz nincs 100 m távolságon belül, a talajvíz legmagasabb szintje a MePAR szerint 1,5 méter alatt van.

Adott évben felhasználandó mennyiségnél több istállótrágya ideiglenes trágyakazalban a mezőgazdasági művelés alatt álló táblán nem tárolható, s minden évben más helyszínen kialakítandó. 

Évente szerves trágyával kijuttatható nitrogén hatóanyag mennyisége maximum 170 kg/ha. A tenyészidőszak alatt kijuttatható N hatóanyag mennyiségét termőhelyenként, a talaj tápanyag-ellátottságának függvényében kell meghatározni!

Amennyiben komposzt, fermentálási vagy biogázüzem alapanyagként kerül felhasználásra a trágya, mert annak közvetlen felhasználását nitrátérzékeny területen nem folytatja a gazdálkodó, akkor azt vízzáróan szigetelt trágyatárolóban kell tárolni – s ezt a vízvédelmi hatóságnak be kell jelentenie, s a feltételeket igazolnia kell. 

A mezőgazdasági és állattartási tevékenységet végzőknek a NÉBIH felé fentiekekkel kapcsolatosan adatszolgáltatási kötelezettsége van, minden év március 31-ig. 

KEREKEGYHÁZÁN A MEZŐGAZDASÁGI FÖLDEK NITRÁTÉRZÉKENYEK, EZÉRT TRÁGYA FÖLDEKRE VALÓ KISZÓRÁSA SZIGORÚAN SZABÁLYOZOTT!

Trágyaszállítás zártan, vagy hálóval lekötötten történhet közúton. Amennyiben szennyeződést okoz a szállítást, a szállító köteles azt letakarítani az útról!

TILOS - hígtrágya, trágyalé és a trágyatárolók csurgalékvizének bevezetése a vizekbe 
-       állattartó telephez trágyatároló létesítése 
Tilos kijuttatni a trágyát október 31-től február 15-ig. De ha a talaj fagyott, vízzel telített, összefüggő hótakaróval borított, akkor sem lehet. 

Tilos a szerves trágya kijuttatás
 - tavak partvonalától mért 20 m-es sávban 
- egyéb 
felszíni vizektől mért 5 m-es sávban 
- forrás, emberi fogyasztásra, vagy állatok itatására szolgáló kút 25 m-es körzetében (kivéve: legeltetett állatok által az itatóhely megközelítése során elhullajtott trágya)

Trágya kijuttatása csak olyan területen lehet, ahol 5 éven belüli talajvizsgálat volt. 
Hígtrágya alkalmazása a talajvédelmi terv alapján a talajvédelmi hatóság felé történő bejelentéssel lehetséges, ugyanakkor a szennyvíziszap, az engedélyokirattal nem rendelkező szennyvíziszap-komposzt a talajvédelmi hatóság engedélyével a tulajdonos, a földhasználó hozzájárulásával használható fel a tápanyagpótlásban, a talaj szervesanyag-ellátásában. 

KIJUTTATOTT ISTÁLLÓTRÁGYÁT HALADÉKTALANUL ( 24 órán belül!), EGYENLETESEN A TALAJBA KELL DOLGOZNI. A HÍGTRÁGYÁT KÖZVETLENÜL A TALAJRA VAGY A TALAJBA KELL JUTTATNI, S EGYMENETBEN (azonnal!) TALAJTAKARÁST IS KELL VÉGEZNI. 

A fenti előírások betartását állattartó telepen a vízvédelmi hatóságtermőföldön a talajvédelmi szakhatóságellenőrzi.

 Vízvédelmi hatóság elérhetősége:
Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
Ügyintézési telephely: 6500 Baja, Bajcsy-Zs. u. 10.
Postacím: 6500 Baja, Bajcsy-Zs. u. 10., Telefon: 06 79/ 521-240
E-mail cím: Vizugy.Bacs@katved.gov.hu
Talajvédelmi szakhatóság elérhetősége:
Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztály

6000 Kecskemét, Halasi út 34. 

Levélcím: 6001 Kecskemét Pf. 171.

Telefon: 06 76 795 680

e-mail: bacs-nti@bacs.gov.hu

 
Kérjük, hogy mindenki a szabályokat betartva járjon el a kellemetlenségek elkerülése érdekében!
Köszönjük megértésüket és együttműködésüket!

Polgármesteri Hivatal